Tinkercad ile Küresel Isınmaya Karşı Geri Dönüşüm Aracı Tasarlama

Güncelleme tarihi: 6 Ara 2021

Son yılların en çok konuşulan ve en büyük tehlikelerden biri Küresel Isınma. Dergimizin bu sayısında Tinkercad kullanarak küresel ısınmaya bir çözüm aracı tasarlayacağız.

Tüketicilerin geri dönüşüm konusunda bilinçlenmesi ve bu konuda her bireyin elinden geleni yapması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, geri dönüşümün küresel ısınmaya çözüm amacıyla çok önemli olduğunu vurguluyor.

Bizlerde Tinkercad kullanarak geri dönüşüm aracı tasarlayacağız.

Öncelikle görseldeki gibi merdiven tasarımı yapmak için iki kutuyu karşılıklı yerleştiriyoruz.
Merdiveni oluşturmak için yine kutu cismini kullanarak görseldeki gibi çoğaltarak merdiveni tamamlıyoruz.Şekil3 de görüldüğü gibi merdiveni tamamladıktan sonra tümünü seçip katı yazan kısımdan rengini de değiştirebilirsiniz. Ben geri dönüşüme daha çok yakıştığını düşündüğüm yeşil rengini seçtim.


Şimdi kutu cismimizin iç kısmını delerek geri dönüşüme uygun malzemelerin geçeceği bandı yapacağız.Delik olarak oluşturduğumuz kutu cismi ile yeşil kutu cismini seçili hale getirip gruplandırıyoruz böylece geri dönüşüme uygun malzemeler bu kısımdan aşağı düşebilecekler.


Delik oluşturduktan sonra cismi Şekil6 da görüldüğü gibi eğim vererek merdivenin üstüne yerleştiriyoruz.


Bu malzemelerin içine düştüğü yeri yine kutu cismi ile tasarlayacağız. Şekil7’de görüldüğü gibi kutu cismini yerleştirdikten sonra bu boyutlardan küçük delik bir kutuyu içine yerleştirdikten sonra gruplandırarak kutu oluşturuyoruz.


Malzemelerin geri dönüşümü sağlandıktan sonra makine içinden çıkacak bandı tasarlamak için, merdiven üstüne yerleştirdiğimiz bandı kopyalayıp yapıştırıyoruz ve karşı tarafa yerleştiriyoruz.


Şimdi cihaz içerisinden geri dönüştürülmüş malzeme gibi gözüken bir tasarım yapacağız. Bu tasarım için silindir kullanıp görseldeki gibi bandın içine yerleştiriyoruz. İsterseniz bu cismi çoğaltıp kutu içine ve görseldeki gibi bandın altı kısımlarına da yerleştirebilirsiniz.56 görüntüleme0 yorum