Makeblock ile Yapay Zeka Yüz Tanıma Sistemi

Güncelleme tarihi: 6 Ara 2021

Sizlerle birlikte yüz tanıma sistemi nasıl oluşturulur bunu öğreneceğiz. Scratch ile hemen hemen aynı ara yüze sahip Mblock programını internet sitesinden indirip ya da internet sitesinden online olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yüz tanıma sistemini oluşturabilmek için öncelikte program içerisinden görseldeki gibi kuklalar kısmına tıklayarak uzantı ekle kısmına geliyoruz ve makine öğrenimini ekliyoruz.


Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra görseldeki gibi Eğitim modeli kısmına tıklayarak makinenin tanıyacağı görselleri makineye tanıtmaya başlıyoruz.
Görseldeki gibi tanımasını istediğimiz görseli kameradan göstererek tanıtma işlemini tamamlıyoruz. Kategori yazan yere görsel olarak hangi görseli seçtiyseniz o görselin adını yazıyoruz.
Modeli kullanmak için tüm kategoriler için görseldeki gibi yeni resimler öğrenmesi gerektiği için her kategori için farklı resimler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin sporcuların görsellerini gösterecekseniz farklı sporcuların görsellerini gösterip isimlerini yazabilirsiniz.
Görselleri tanıtma işlemi bittikten sonra modeli kullan diyoruz.
Modeli kullan dedikten sonra kod sayfamıza geri dönüyoruz.
Kod sayfamızdan görselde gözüktüğü gibi üç tane tanımlamış olduğumuz görseli panda karakterimizin söylemesini sağlayacağız. Tanımlama penceresini aç kısmına bastığınızda kamera açılacak ve böylece tanımlattığınız görselleri gösterdiğinizde panda bu görselin adını söyleyecektir.

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör